کشف بدقولي با کمک اسکن فعاليت‌هاي مغزي!

گروهي از نورولوژيستهاي سوئيسي اظهار داشتند که با اندازه گيري و اسکن فعاليتهاي مغزي مي توان بدقولي را کشف کرد.

دانشمندان دانشگاه زوريخ و دانشگاه کنستانس سوئيس با انجام تحقيقاتي نشان دادند که با مشاهده فعاليت مغزي مي توان دريافت که آيا قولهايي که افراد مي دهند واقعي و يا دروغين است.

 

قول يکي از رفتارهاي ويژه انسان است که منجر به برقراري يک همکاري و ايجاد حس اطمينان مي شود. قول پايه يک تعداد غيرقابل شمارش تبادلات اقتصادي و اجتماعي در زندگي روزمره انسانها است که مي تواند در جامعه شکسته شده و يا به آن عمل نشود. بدقولي و يا قول شکسته شده مي تواند پايه اوليه خيانت به کسي باشد که به فرد بدقول اطمينان کرده است.

تاکنون اطلاعات کمي در خصوص پايه ها و مکانيزمهاي فيزيولوژيکي که منجر به بروز اين پديده مي شوند در اختيار بود. به همين منظور اين دانشمندان با آزمايش بر روي گروهي از داوطلبان در تلاش براي کشف دلايل فيزيولوژيکي بدقولي برآمدند.

اين محققان انجام يکسري از تعاملات اجتماعي را براي داوطلبان تجويز کردند که بر پايه قول دادن استوار شده بودند و همزمان فعاليت مغزي آنها را کنترل کردند.

نتايج اين تحقيقات نشان داد که شکستن يک قول موجب افزايش فعاليت در فضاهايي از مغز مي شود که نقش اوليه اي در فرايندهاي شکل دادن احساسات و کنترل عملکردها دارند و بنابراين بدقولي مي تواند يک درگيري احساسي را براي انجام يک خيانت و بي وفايي آغاز کند.

اين محققان با بررسي الگوهاي فعاليتهاي "بي وفايي" کشف کردند که با اسکن فعاليتهاي مغزي امکان پيش بيني يک رفتار بدقولي و خيانت در آينده اي نزديک وجود دارد.

براساس گزارش سوئيس اينفو، اين محققان در اين خصوص توضيح دادند: "اين کشف نشان مي دهد که اندازه گيري فعاليت مغزي در آينده مي تواند در کمک به پيش گيري از فعاليتهاي جنايتکارانه و کلاه برداريهاي بزرگ کاربرد داشته باشد. ما عناصر بحراني پايه هاي نوروني شکستن يک قول را کشف کرديم. قول دادن در زندگي همه انسانها و در تعاملات بين فردي در داخل يک جامعه نقش حياتي ايفا مي کند. اين کشف چشم اندازهايي را براي نفوذ و درک عميق پايه هاي فيزيولوژيکي عمومي اين رفتار اجتماعي ارائه مي کند."

 


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...