تصویری از آتوسا دختر کوروش کبیر و مادر خشایارشاه

 

آتوسا (۵۵۰ تا ۴۷۵ پیش از میلاد مسیح) از شهبانوهای ایران بود. وی دختر کورش کبیر، و خواهر خوانده کمبوجیه، و همسر دو پادشاه هخامنشی کمبوجیه و داریوش یکم، و مادر خشایار شاه بود. هرودت اعتقاد دارد که او در زمان حکومات خشایار شاه، زنده بوده است.

آتوسا دختر کوروش بزرگ و همسر دو پادشاه هخامنشی کمبوجیه و داریوش یکم و مادر خشایار شاه برجسته ترین زن در تاریخ ایران قدیم است.
از میان آن دختران مهم تر از همه آتوسا دختر کوروش بود. خواهر و همسر اردشیر دوم و همسر اردشیر سوم زنان دیگری هستند که آتوسا نام داشتند.

زندگی سیاسی آتوسای هخامنشی
پس از آناهیتا او دومین کسی بود که لقب بانو که یک عنوان مذهبی بود، گرفت. زیرا اینچنین لقبی کمتر به ملکه‌ها داده می‌شد. آشیلوس نمایشنامه نویس قرن پنجم پیش از میلاد در یکی از نمایشنامه‌های خود تحت عنوان «ایرانیان» که اختصاص به جنگ خشایار شاه با یونانیان دارد از آتوسا به عنوان بانوی بانوان یاد می‌کند.

آتوسا خواندن و نوشتن را به خوبی می‌دانست، و نقش تصمیم گیرنده در آموزش خود و دیگر درباریان داشت. کمبوجیه عاشق خواهر خود آتوسا شد و مغ‌های زرتشتی را جمع کرد و از آنها خواست که این ازدواج را برای او قانونی کنند. پس از درگذشت کمبوجیه در راه بازگشت از مصر، داریوش یکم با آتوسا ازدواج می‌کند. این ازدواج چند دلیل داشته‌است:

ازدواج با آتوسا که از سلاله هخامنشی بود حکومت او را قانونی جلوه می‌داد.
از آنجا که آتوسا باهوش، با فرهنگ، با قدرت و تفکر سیاسی بود در موقع لزوم کمک خوبی برای داریوش شاه به حساب می‌آمد.
از آنجا که آتوسا زنی جاه‌طلب و قدرت‌طلب بود از طریق این وصلت می‌توانست به آرزوهای خود جامه عمل بپوشاند.

هرودوت می‌گوید آتوسا از قدرت فوق‌العاده‌ای برخوردار بود و در دوره جنگ با یونان که به توصیه او انجام شده بود، داریوش یکم همواره از نصیحت‌های او بهره می‌جست. او حتی علاقمند بود که در میدان کارزار نیز شوهرش را همراهی کند.

آتوسا از صلب داریوش شاه دارای چهار فرزند شد، که بزرگ‌ترین آن‌ها خشایار شاه بود. اما آتوسا همسر اول داریوش یکم نبود، و داریوش از همسر اولش دارای پسرانی بود که همگی از خشایارشاه بزرگ‌تر بودند. مطابق قانون سلطنت پسر بزرگ شاه پس از او به سلطنت می‌رسید. اما آتوسا آن قدر بر شوهر خود نفوذ داشت که توانست خشایار شاه را پس از داریوش به سلطنت برساند.

در زمان سلطنت خشایار شاه آتوسا به عنوان مادر پادشاه در امور دولت دخالت می‌کرد. آشیلوس در نمایشنامه خود همواره از او به عنوان بانوی بانوان یاد می‌کرده‌است. می‌توان گفت که در نمایشنامه آشیلوس پس از خشایار، آتوسا بیشترین نقش را بازی می‌کند.

از زمان مرگ او هیچ اطلاعی در دست نیست. تنها می‌دانیم تا زمانی که خشایار از جنگ یونان بر میگردد زنده بوده‌است. احتمالاً آرامگاه او در کنار آرامگاه داریوش کبیر در نقش رستم قرار دارد.

آتوسا، یکی از شخصیت های کلیدی در شاهکار گور ویدال، یعنی کتاب آفرینش است. اعتبار این کتایب در بحث درباره چگونگی به سلطنت زسیدن داریوش بزرگ است.
آتوسا دارای مهر ویژه و جایگاه بارعام به مانند داریوش بزرگ داشته


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0

نظرات (414)

 • رز

  کسی حق توهین ب ابر مرد دنیارو نداره آهای اونایی ک ب شاه جهان اهانت میکنید اصن میدونید دارید اسم کیو رولباتون میارید؟؟؟؟؟؟؟؟ ازصمیم قبل متاسفم واسه اون دسته ازافرادی ک باحرفای تندو بد میخوان خودی ثابت کنن درحالی ک وجودشون اضافیه. ب افتخار ابر مرد ایران وجهان هوراااااااااااااااااااااااااا

 • م.ک.ع

  In reply to: # 11800

  باشه ما در خدمتیم اما با این عجم بگو باشه ok

 • م.ک.ع

  In reply to: # 11730

  هی کورش وحشی تویی وهفت جد ابادته به قومیت عرب اهانت نکن حیوان تو الان راضی میشی به فارسها اهانت کنم حتما راضی نمیشی الا ما هم راضی نمیشیم به زبانمان اهانت کنی خو بدبخت اگر بگیریمت شنگاطیزت میکنیم بعد این کورشی که تو باش افتخار میکنی با خواهرش ازدواج کرد این هم از پیامبرتون یا خدا چه پیامبری برا این اتش پرستا فرستادی که باش افتخار میکنن با خواهرش ازدواج میکنه خداااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااااا

 • ابوبکر. عمر .عثمان.علی(ع)

  In reply to: # 7536

  انا عربی وافتخر بکل عربی یا ایها الفرس نجوس انا اقول لکم شی و هو یختص بکما تهینو العرب فلعرب که الماسه فی تحت التراب......یک شعری تقدیم به فرس .........اشلون سب هلی واهلی الهلک ساده هلی منهم رسول الله وهلک لنار عباده هلی یوم تلاگ اسیف بلمیدان هلک فرو من هلی اشراده هلی عمر هلی علی هلی عثمان ذلنورین هلی القعقاع واعناده هلی العباس ذاک ابو راس الحار واسلام عیکم هی احمق که تو به عرب ها اهانت میکنی فکر کردی کی هستی نگاه کن همین عرب ها تو را ادم کردند و با لطف زبانشان طاشتن تو حرف بزنی اصلا تو زبان نداری زبانت همش عربیه پس گوه بخور و ساکت شو .احمق

 • یزدان

  سلام به همه اونایی که عشقشون (به دور از تعصبات احمقانه )به ائمه معصومین (ع) و قرمانان تاریخ ایران واقعیه.
  جالب اینه که این انسانهای بی نظیر تاریخ بشری از هرگونه بی نزاکتی و رفتارهای وحشیانه در اخلاقیات بدور بوده اند و همه ایشان بنا به اقتضائ زمان خون منجی و پشتیبان مردم زمانه خود بوده وجانانه مورد ستایش دوست و دشمن بوده اند و هستند.خیلی مسخره است که در این زمانه عده ای به ظاهر عاشق مدعی عشق این انسانهای تاریخ ساز و شکوه افرین(ائمه معصومین "ع "و پادشاهان ایران باستان )شده اند و پشت اعتبار ایشان سنگر گرفته بیکدیگر و دین و
  باورهای هم توهین میکنند.باید بدانید که در تاریخ صدر اسلام به تکرار امده که اولیای خدا و امامان ما مورد اهانت فحاشی و ...غیره واقع شدند حتی از جانب منسوبین و خانواده خودشان اما ایشان ادب و امیزه های الهی را اساس برخورد خود قرادادند و پادشاهان ایران نیز بر پایه اصول پهلوانی و مردانگی و سه اصل گفتارنیک کردار نیک و پندار نیک با مردم زمان خود رفتار کردند.اینکه عده ای تازه به دوران رسیده هیجان زده شده در مقابل هم به عنوان دفاع از معصومین (ع)
  و شاهان تاریخ ایران جبهه گرفته اند فقط برای جلب توجه و خودنمایی بوده و تخلیه عقده های روانی خویش.مولی علی (ع) به صراحت در نحج البلاغه مسلمان نماهایی را که بیش از حد سنگ اهل و بیت پیغمبر اسلام (ص) را به سینه میزنند و باعث اختشاش در جامعه میشوند را منافق دانسته اند. تکلیف منافق هم روشن بوده و هدفی جز سودجویی و خود محوری در میان مردم ندارد.اهای جماعتی به طور اتشین پشت اولیای دین محمد مصطفی (ص) سنگر گرفته اید و اهای اقایون به ظاهر عاشق بزرگمرد تاریخ جهان کورش کبیر که پشت اقتدار بینظیرایشان ایستاده اید هیچ کدام از شما دو گروه رهبران مورد نظر خود را نه میشناسید و نه به ایدال های انها پایبندید. اگر همین الان امام زمان ظهور کنند و شرط مسلمان واقعی بودن را رگ زدن داوطلبانه قرار دهند شما مدعیان اسلام همه تو هزار ان سوراخ مخفی میشید کمک اینک ان امام گرام بابت اثبات مهدی بودنشان اول باید به شما مسلمان نماها جواب پس بده.و اما شما به ظاهر عشاق کورش کبیر
  بعید میدونم اگر بفهمید زیر تخته سنگهای قبر ایشان چند شمش طلا مدفون است دیگر ارامگاه کورش برای شما معنایی داشته باشد و تا بدست اوردنشون اثری از کورش باقی بمونه.زحمت بکشید به کار بزرگان دخالت نکنید و بیش از این با افراط گرایی ناشیانه ابروی ایران و ایرانی رو به باد ندید.
  و اما جوابی به عرب جماعت: حد شما کوچکتر از اونیه که حتی سلولهای مغز تون بتونه شخصیتی مثل کورش رو بفهمه.ایرانیان هزاران سال قبل بعثت نبی اکرم (ص) با وجود اینکه از تعالیم پیامبران الهی خیلی بهره مند نبودند به همه اقشار نوع بشر احترام داشتند و زن را که نیمی از وجود انسان بود را به اندازه مردان میستودند که داستانهای عاشقانه ایران باستان دال بر این ادعاست.برده داری از زمان پادشاهی کورش نابود شد و همه انسانها حقوق یکسان داشتند. حال انکه در میان اعراب با وجود ادیان الهی مانند مسیحیت یهودیت و کلا ادیان ابراهیمی قوم عرب دختران بیگناه را زنده بگور میکردند و زنهای خود رو به مردان دیگه پیش کی میکردند و برده داری و راهزنی جزو ادبیات پایه ای عرب بود و حتی بعد از ظهور اسلام هم دست از توحش برنداشتند و نمونه بارزش کاری بود که با اهل وبیت نبوت کردند.امروز اگر ایرانی مسلمان که تعهد و اخلاق و مردانگی و شم پهلوانی را از خون اجداد باستانی خود یعنی هخامنشیان و پارسیان و مادها نداشتند نبود شما اعراب باده پرست بی تعهد مشغول عبادت قبور بنی امیه فاسق به عنوان پیامبران و شارعان اسلام بودید. و قران را بنام ابوسفیان سند میزدید.
  والسلام

 • مرد فارسی زبان

  کورش کدوم گور خری بود

 • محمد

  انا عربی و دینی اسلام و افتخر بکل عربی .ای فارس های بدجنس به عرب و زبان عرب اهانت نکنید انسان های محترم باشید تا ما به شما احترام بگذاریم و هر کسی که به ادیان و زبان ها توهین کند شخصیت خود ودینش را نشون میده بعضی هایی که در انجا نظر دادند عرب و زبانشان را اهانت کردند خو بدبخت ها اگر زبان عربی نبو شما نمیتونستید حرف بزنید اگر شما فقط کوروشو دارید ما بیشتر از 100نفر بهتر از کورش داریم برات حساب کنم(پیامبرمون محمد صلی الله علیه والی.حضرت علی که نه شما ونه دینتون حتی ارزش شمشیرشو دارید.ابوالفضل امام حسین که گردنش را برای اسلام فدا کردو ابوبکر الصدیق.عمر الخطاب و عثمان ذلنورین و لوی بنی کعب و...........)این هم از مردان شجاع عرب .

 • محمد

  عرب و فقط عرب

 • aaaaaa

  تابع هر دینی که می خوایید باشید فقط خواهشن به دین های دیگه توهین نکنید!!!!!!!!!!!!!
  خواااااااااااااااااااااااااااااااااااهششششششششششششششششن:(

 • مسلمان

  In reply to: # 7900

  اون دین عرب نیس دین اسلامه

 • کوروش

  درود بر کوروش بزرگ پیامبر راستی عدالت وصداقت ایران وکل جهان کسی که به زور شمشیر کسی را بدینی اجبار نکرد به تمام ادیان احترام گذاشت مردم را به شادی وسرور تشویف کرد. من کوروش هستم یه زمانی تو گوشم اذان رو خوندنو گفتن مسلمانم عاشق کوروش ایرانی هستم وایین زرتشتی که تمام ادیان زیر مجموعه اونن واز اون نشات گرفته ومتاسفانه مارو به زور عرب وحشی کردن وبی ارزش تا جایی که به ما عجم میگن که زائرا خوشحال میشن در حالی که توهین هست

 • ترانه

  :p:(:(:)

 • تل

  In reply to: # 6346

  ضرمفت نزن

 • محمد

  In reply to: # 7837

  دیگه چرت نگو اسم سرورمو میخوایی ببیری پیغمبرش یادت نره افتاد؟در ضمن منم کوروشو دوس دارم که اومدم تو این سایتا دارم دنبالش میگردم که بدونم کی بوده و کی هست

 • دختر شجاع

  عالی بود واقعا ممنونم اگه عکس رکسانا هم قبگذارید ممنون تر می شوم:)

 • اریایی

  In reply to: # 7900

  باسلام واحترام.حق همیشه یکی هست.دین زردتشت که برپایه گفتارنیک پندارنیگ کردار نیک بنا شده یه بخش ازاحکام اسلام هست.خداکنه ما عامل باشیم.

 • 001

  حرام زاده ای بوده

 • هلا

  چه عکس باکیفیتی فکر کنم با دوربین سونی عکسشو گرفتن راستی مگه زمان کوروش دوربین رنگی هم بوده. بابا چاخانننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننننن

 • حسين

  هرکسي بخوادنام کوروش برزبان بياره بايدوضوبگيره ولي ماايرانياهمچين ادم بزرگي رافراموش کرديم،دوردبرکوروش کبير

 • ح.م

  In reply to: # 5744

  آقا مهدی،منم باشما کاملا موافقم.خدا صاحب زمونه رو زودتر بفرسته تادین واقعی واسه همه آشکار بشه ان شاءالله...:-)

 • ابراهیم . طلا

  Salami monopoly khoshkelah

 • ایران بان

  هرگز نخواب کورش دارا جهان ندارد سارازبان ندارد رستم در این هیاهو گرز گران ندارد روز وداع خورشید زاینده رود خشکید زیرا دل سپاهان نقش جهان ندارد برنام پارس دریا نامی دگر نهادند گوی که ارشما تیرو کمان ندارد دزدان سرزمینت بربیستون نوشتند اینجاخداندارد هرگزنخواب کورشای مهر اریایی بی نام تووطن نیز نامونشان ندارد

 • سام

  متاسفم که تو ایران کوروش ازیاد بردن

 • سورنا

  کسانی که میگن کورش با محارم ازدواج کردبراماتوضیح بدم فرزندان حضرت ادم باچه کسانی ازدواج کردن اینهمه افتخارو ول کردیدچسبیدیدبه چرندیات برفرض محال که درست خیلی قضایادرمرورزمان حکم حرمت گرفتن مثل خوردن شراب

 • آتنا

  In reply to: # 8169

  :):):):););)

 • سروناز

  :):)مرسی;);)

 • Mohammad

  سلام دوستان من نیاز به یه دوست زرتشتی دارم اگه کسی هست یه ایمیلی به من بزنه دمتون گرم Mohammadfarzaneh@gmail.com
  دورود خدا بر کوروش و نابود باد عرب و دین عرب

 • قاسم

  تاريخ کوروش روکشتن به جاش تافريخ عرب روبناکردن ،پيک عربی که ازطرف محمدبه خسروپرويزپيغامى آوردازپيک پرسيدچندتارودپهناورايران روردشدی اوگفت13تاگفت آياايستادی تاآبی به سروصورتت بزنی؟پيک گفت نه خسروپرويزگفت ماکوروش روول کنيم به شماعربهای کثيف اقتداکنيم؟واقعاشماعربهاچقدرکثيفيد.

 • مصطفی/چگینی

  کوروش بزرگ به گونه دیگر پیامبر وسمبل پاک راستی نیکی ایران است نامش تنم را به لرزه درمیاورد /حال ما دست دوستی وبرابری وبرادری به قوم وحشی عرب دادیم کیست که درک کند وبداندکه ما چه بودیم واین تازیان عرب یادگار ایران درفش کاویانی رو چطور بردند وبه هیچ فروختن خدایمان شده عرب دینمان شده عرب رسانه وتمام مرسوم تبلیغاتی شده طریف از ادیان وتاریخ اعراب چرا چرا/خدا درقلب انسانست انسانی همچون کوروش بززززززززررررررررگ/مکه تسبیح سجاده بهانست که راه گم نشود همه بزرگان اوروز ما دنبال حق هستند اما ازحق بیخبرند //جز پیامبر رسول دیگر بزرگان ادیان عرب که ما دراغوش گرفته ایم چه کمکی وچه لطفی به بشر کردن شدایم مرده پرست/ایا ایااین نوع پرستش ما با زمان فرعون ودیگر بت پرستان ودنیا وزینت پرستان باستان چه فرقی داریم جز اینکه ما در فرن 21 زندگی میکنیم وشعار روشن فکری سرمیدیم/جنگ دینی راه انداختیم//ماهیچی جز معرفی کردن بزرگانمان نمیخواهیم//درود بر کوروش هخامنشی .وداریوش .وخشایار.انوشیروان بزرگ.فردوسی.حافظ.سیاوش. فریدون ها. کاوها. جمشیدها.وووووووووووووووو...................................

 • مصطفی

  درود به کوروش

 • mostafa

  هرجای دنیاکه کم اوردیم نام کوروش رابه زبان اوردیم
  درودبی کران برکوروش وخاندانش

 • مهری

  درودبر کوروش بزرگ هیچ کس نمی تواندبزرگی کوروش را منکرشود

 • المیرا

  درود بر کوروش کبیر ...کجاست ببینه ایران به چه روزی افتاده چه جوری لره ها ترکا کردا و... به باد تمسخر میگیرن

 • اریا

  لطفا به من بگین ادم و حوا چند تا بچه داشتن و فرزندان اونا با کی ازدواج کردن ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟ وای یعنی ما همه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟چقد بد .......

 • ناصر

  In reply to: # 4372

  با نظر گذاشتن كورش نميشيم . چرا كورش پاشه مگه ما جوونا چي كم داريم .مرد ميخواد ميدون هست

 • از دارابگرد- پارس

  راستی:
  - میدونستید که 7 آبان روز جهانی کورش هستش
  - وفقط توی تقویم ایران نیست
  - و فقط رسانه ملی ایرانه که این روز رو اعلام نمیکنه و گرامی نمیداره !!! ؟
  - در ضمن دنبال این نباشید که آیا اسم کورش و حکومت بزرگ هخامنشی توی کتابایی مثل قرآن و تورات اومده یا نه چون در واقع توی اصل موضوع هیچ تغییری ایجاد نمیکنه
  - وپیشنهاد میکنم افرادی مثل ابن سینا- خواجه نصیرالدین طوسی- عمر خیام- ابوریحان- خارزمی- رازی و... رو بیشتر بشناسید
  - ودر مورد تایخچه بوجود اومدن علم ریاضی و اعداد از 0 تا 9 تحقیق کنید اونوقته که غرورتون نسبت به پیشینه ایرانی داشتنتون بیشتر هم میشه
  - وتازه میفهمید که کوچ آریایی ها- اختراع چرخ- کشف مس- برنز و آهن- بناهای عظیم تخت جمشید و شخصیتهای بزرگی مانند کورش- داریوش- اردشیر بابکان- انوشیروان و...- حکومتهای بزرگ ماد- هخامنشی- اشکانی- ساسانی و... تازه یه چشمه از بزرگی و عظمت تاریخ و تمدن و علم در ایران هستند
  - زنده باشید

  11 Reply
 • از دارابگرد- پارس

  اول درود میرستم بهتون-
  - من امین هستم از شهر باستانی داریوش بزرگ- دارب یا دارابگرد پارس
  - مطلبتون رو خوندم- دقیق نیست اما باز همینم خوبه و من برای تلاشتون ارزش زیادی قائلم
  - نظرات رو هم دیدم و خوشحالم که میبینم با صداقت نظر میدن به خصوص در مورد عقایدشون- وحتی با هم بحث میکنند
  - پس جا داره اینو خدمت بعضیا بگم که اولا این مطالبی که تا حالا از کل تاریخ ما بیرون اومده شاید یک در صد اون تاریخ هم نباشه بخصوص که تمامشون رو تاریخ شناسان خارجی کشف کردند و تفسیر کردند و نوشتند و خیلی هاش درست نیست
  ـ اما - ...
  ... - قابل توجه بعضیها میگم که توی یه سند معتبر مثل منشور کورش که هیچ شکی در درست و حقیقی بودنش نیست-
  - کورش میگه:
  - (من بعد از اینکه بدون خونریزی و جنگ وارد بابل شدم- دستور دادم که هیچ کس حق ندارد دیگری را از هستی ساقط کند و کسی حق ندارد مال دیگری را به زور تصاحب کند و کسی حق ندارد از دیگری کار بدون مزد بکشد) و -
  - ازهمه مهمتر اینکه:
  - (من برده داری را ریشه کن میکنم و تا وقتی من زنده ام نخواهم گذاشت این رسم زشت و نا پسند در سرزمینهای زیر فرمانم جایی داشته باشد)
  - واین در حالیه که توی قرآن (فکر کنم سوره حشر بود) که آمده:
  - (زنان دشمنان شما بر شما حلال هستند و آنها ملک شما هستند)
  - و از مهمتر اینکه:
  - در همین سوره برده داری آزاده و حتی به آن تشویق هم میشه
  ـ حالا خودتون قضاوت کنید که بیشتر از این نمیشه گفت ...!!!
  ـ در ضمن کورش کورد نبوده و این رو من به هیچ وجه از روی تعصب نمیگم و فقط واسه اطلاع میگم که زمانی که آریایی ها به این فلات اومدن اسمش رو گذاشتند فلات ایران که از همون کلمه آریا میاد و یک نژاد بودند منتها با سه قومیت یا قبیله که فقط یه جورایی لهجشون فرق میکرده که قوم پارتها بودند و قوم پارسها بودند و قوم مادها که مادها اولین حکومت رو بوجود میارن که منطقه شوش دانیال الان هستش
  - اما کورش یک مرد پارسی بود که به لطف یا اسرار پدرش کمبوجیه داماد آخرین پادشاه ماد به نام آژی دهاگ یا آستیاگ شد
  - همسر اول و معشوقه کورش بنا به روایتهای تاریخ دانان بزرگ به خصوص آلمانی ها- زنی ماسپی از همان قوم پارس بوده بنام کاسندان که کورش که پسر کمبوجیه شاه یا در آن زمان بزرگ هخامنشیان پارسی بوده از او پسری می آورد که نام پدر بزرگش یعنی کمبوجیه رو به روش میزارن
  - همچنین آتوسا و داریوش هر دو فرزندان کورش و از یه مادر بودند که سند دقیقی نیست که فرزندان کدام همسر کورش بودند اما میگن احتمالا فرزندان کاسندان بودند
  - هیچ سندی هم در مورد ازدواج هخامنشیان با محارمشون وجود نداره و این حرفها در واقع نشئت سیاسی دارن
  - تازه به فرض اگر هم باشه دلیل بر بد بودن این قوم نیست
  - بعدشم شما اینهمه شگفتی توی اون حکومتها رو ول کردید و چسبیدید به اینکه آیا اونا با محارمشون ازدواج میکردن یا نه و آیا کار درستی بوده یا نه
  - حالا اصلا آدم عقل داره و کمی که با خودت فکر کنی میبینی خیلی از خصلتهای انسان غریزی هست و از اول وجودش درش بوده و همونطور که انسان به طور غریزی پدر و مادر و خانوادش رو به طور خاصی دوست داره- به طور غریزی هم روشون تعصب داره- یعنی در واقع تعصب یه چیز غریزیه و مطمئن باش این هم که بامحاربشون ازدواج نکند نه از همون قدیم که از ازل شاید واسه انسان مهم بوده
  - یه موضوع دیگه اینکه درفش( پرچم ) هخامنشیها و اشکانیها و بخصوص اشکانیها اختر یعنی همون خورشید بوده- بعد از اشکانیها که ساسانیها اومدند درفششون یا همون پرچمشون یه شیر در حال دویدن بوده- که بعدها و به مرور زمان این پرچم میشه به شکل یه شیر که ایستاده و یه خورشید که پشت سرش در حال طلوع هست و اون شیر توی دستش سنبله بوده که همان خوشه های گندم هستند-
  - از همه مهمتر اینکه
  ـ دقیقا وقتی اسلام به ایران میاد این خوشه های گندم تبدیل میشن به شمشیر
  - و میگم که ما اگه به تاریخمون تعصبی نگاه نکنیم هم چیزی ازش کم نمیشه
  - ومیگم که من یه پارسی هستم- اما این رو هم میدونم که کورد و لر و حتی تاجیکها آریایی هستند و کلا نه تنها ایرانیا رو که حتی خارجیانی که ایرانی و تمدن ایران و ایرانی رو دوست دارن رو از ته قلب دوست دارم و بهشون احترام میگذارم- مثل دکتر پوپ که قبرش هم توی اصفهانه و اونجا دفن شده
  - در ضمن من به عربها هم توهین نمیکنم چون کورش بزرگ میگه:
  - (وقتی بابل را فتح کردم فرمان دادم که هر کسی با هر عقیده ای آزاد است و هر دین و هر خدایی که بخواهد و به آن اعتقاد داشته باشد را میتواند بپرستد)
  - و حتی عبادتگاه هایشان رو ترمیم کرد
  - پس بیاین تو این خفقان آزاده باشیم و کاری به دیگران نداشته باشیم
  - و این رو بدونیم که تا برای دیگران و آزادی اونها ارزش قائل نشیم نمیتونیم اسم یه انسان آزاده را رو خودمون بگذاریم- میشه تمرین کرد
  - امیدوارم باعث سر دردتون نشده باشم- خیلی حرف زدم میدونم
  - همتونو دوست دارم
  - زنده باشید.

  11 Reply
 • مهدی

  چرا دعوا ؟چرا جهل اعراب رو نظر از اسلام میبینین؟اعراب هر زری بخوان بزنن ولی خدا در قران کریم کوروش را تنها پادشاه عادل میبیند همانا که او از نظر امامان نیز بالا است همچون هنگامی که از امام صادق {ع}پرسیدند امام زمان چگونه خواهد بود؟فرمود؟عمرش همچو خضر{ع}وسپاهش همچون ذوالقینین است.
  کوروش که انگار در قران امده است با خداوند از طریقی سخن گفته.کوروش میگوید تمام اسب ها ودیگر چیز هارا خداوند به من داده است.وخود خداوند نیز در قران این را تاکید کرده و میگوید ماهر انچه از اسب تا...دادیم به نحو احسن به کار گرفت.به امید ان روز که در دین به مولایمان علی{ع}بنازیم ودر اصلیتمان به امثال کوروش

 • ن

  دوستان عزیز!
  ماتاریخ به این به بزرگی وباشکوهی داریم اما عرضه-خلاقیت-توانایی ساختن سریالی برای ان نداریم.اونوقت می شینیم پای سریال تحریف شده حریم سلطان.
  واقعا خجالت داره!

 • حانیه

  درود بر كورش كبیر

 • وحید ولی زاده مقدم

  دورود برکوروش خاندان بزرگ

 • حامد ابادانی

  کوروش کبیر که با مادرش ازدواج کرد جمش کنین بابا کوروش کوروش علی ان شیر خدا شها عرببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببببب

 • علی نوری

  درود بر ايران و ايراني مقتدر به خصوص كوروش بزرگ افتخار ما

 • علیرضا

  به کوروش به داریوش به جمشید قسم به نقش و نگار تخت جمشید قسم درود بر شاهان یکتاپرست هخامنشی از کوروش تا داریوش سوم

  کــــه ایـــــــران همی از خون من است گرفته ز جــان از وجود مــن اســـت

  بخـــــوانیــــــم این جـمـلـه در گوش باد چــــو ایـــران نباشــد تـن مـن مـباد

 • احسان

  از ایتکه هنوز هم مردم کوروش کبیر را از یاد نبردند خیلی خوشحالم درود خداوند بر این مرد بزرگ

 • عليرضا

  اينكه 600 سال قبل از مسيح پادشاهي داشتيم كه در كمال قدرت آنقدر دموكرات بوده و به آزادي انسانها احترام ميذاشته براي ما افتخار بزرگيه در حالي كه بسياري از كشورهاي مدعي حقوق بشر تا همين صد سال پيش برده داري ميكردن. هرگز نخواب كوروش اي مهر آريايي بي نام تو وطن نيز نام و نشان ندارد

 • حامد

  این همه شهید رو توی دوران خوذمون دیدیم بیخیالش شدیم چسبیدیم به کوروشی که ندیدیم. درود بر حامیان نوامیس ایرانیان با غیرت

 • ايراني

  درود بر ايران و ايراني مقتدر به خصوص كوروش بزرگ افتخار ما

 • آرمین

  با سلام و درود به همه ایرانیا . نظر به اینکه خیلیا در مورد یکسری مزخرفات در مورد ایران باستانیو پاکمون میگنو تلاش دارن مارو ازش دور کنن باید بگم که هیچگاه در دین زرتشت و در واقع دین اجداد ما ازدواج با محارم نبوده حتی کسانیکه مرتکب این کار زشت شدن از سرزمین ایران اخراج شدن.
  ایرانی همیشه مظهر پاکی بوده و تمام ادیان از جمله زرتشت و... تا اسلام اینو اقرار داشتن.

 • سامان

  کسانی که میگویید دین ما ایرانیها زرتشته چون کوروش دین زرتشتی داشته
  اگر تحقیق کنید میفهمید کوروش پیرو دین زرتشت نبوده

 • فاطمه

  احسنت به کوروش کبیر.واقعامرد بودی

 • پیمان

  کورش بزرگترین مرد تاریخ ایران بود.دروووووووود بر او . ما ایرانیا قدر همچین نعماتی رو نمیدونیم .

 • کیانا

  درضمن این رمان نبود سرگذشت ایران بود دیگه نبینم بگی رمانا

 • کیانا

  بچه ها اهورای یعنی چی؟

 • آرش

  کو نعره یک لر که برابر هست با یک لشکر از روم

 • مهسا

  اتوسا يه زن واقعي بود كاش زناي الانم مثل اتوسا بودند

 • الی

  آتوسا زنی از جنس سختی. این بهترین رمانی بود که خوندم از نویسنده ی عزیز تشکر میکنم توصیه میکنم کسایی که این رمانو نخوندن یه بار امتحان کنن

 • ملیکا

  چرا اینقدر سعی میکنید دین زرتشت رو از اسلام یا هر دینی جدا کنید؟مهم ایمان واقعی به خداست. میگید اگه کوروش بزرگ زنده بود مسلمون میشد.چه فرقی داره زرتشتی یا مسلمون یا مسیحی توی هر دینی هم آدمای خوب وجود داره هم آدمای بد.(البته منظورم دین های یکتا پرستی و الهی هست)همین کلیشه ها سبب دشمنی های بی دلیل بین مردم جهانه.
  درستکاری انسان ربطی به دینش نداره آدم اگه به خدا ایمان واقعی داشته باشه درستکاره.همه ی دین ها یه چیز میخوان به ما یاد بدن و اون ایمان حقیقی و بی چون وچرا به خداست که البته کار آسونی هم نیست.امیدوارم روزی برسه که همه ی مردم جهان با ایمان به خدا و قدرت اراده ی خودشون با همدلی و مهر ورزی در کنار هم زندگی کنند. با درود به کوروش بزرگ...

 • parsian sun

  هرگز نخواب کورش.دریای پارس را نامی دگر نهادند

 • اصغر ناگهی

  من منجی تربیت شده اجدادم هستم و نگهدارنده ام امامان معصومند.

بارگذاری نظرات قدیمی تر
سهیلی: فاتحه «گشت ارشاد» را خواندم تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۲ خبرگزاری سینمای ایران نوشت: سعید سهیلی درباره سرنوشت فیلم «گشت ارشاد» گفت: «با اتفاقی که برای «گشت ارشاد» در اکر
ممنون رفیق منم خیلی مشتاقم تا این مستندو راجع به این مثلث مرموز بدونم
dada man in filmo didam mage mishe amin hayaye o golzar filmi bazi konan ke bad bashe? ama behtare download nakoni ba 1000 t mitooni cd bekhari
http://www.tala.ir/main.php http://www.talanews.com/fa/%D9%82%D9%8A%D9%85%D8%AA-%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%8A%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%8C-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%8
صرافی های معتبری در ایران نداریم. چطور میشه مشخص کرد؟
Contact Us : Siopaí asraon ch
ش, فروردين 30 1393
Datejust 36
ش, فروردين 30 1393
Replica Rolex horloges, njlake
ش, فروردين 30 1393
Toms Women Shoes : Professiona
ش, فروردين 30 1393
Chanel Outlet Store - Online-S
ج, فروردين 29 1393
Toms-Frauen Schuhe : Toms, Tom
ج, فروردين 29 1393
Toms -Schuhe 2013: Toms Schuhe
ج, فروردين 29 1393
Women Toms Cordones Shoes Red
ج, فروردين 29 1393
Оценка реплики Ш
پ, فروردين 28 1393
Женская Томс обу
پ, فروردين 28 1393
Toms Womens stripe shoes Red -
پ, فروردين 28 1393
replica handbags
ي, فروردين 24 1393

تازه ترین مباحث کاربران

Started by Guest
تاثیر روغن زیتون بر پوست و مو
اغلب افراد با اثرات درماني روغن زيتون كم و بيش آشنا هستند، اما از كاربردهاي آن ب...
Started by Guest
دانلود مستند فوق العاده زیبا Bermuda محصول کانال BBC آمریکا
من دنبال یه مستند در مورد موضوع مثلث برمودا می گشتم که یکی از دوستان این...
Started by Guest
دانلود فیلم ساخت ایران
کسی لینک دانلود فیلم ساخت ایران رو داره؟ فیلمشو کسی دیده؟ چه جور فیلمیه؟...
Started by Guest
نرخ امروز ارز و سکه و دلار
نرخ های روز سکه و ارز رو میتونید در این سایتها چک کنید   http://ww...
Started by Guest
صرافی صرافی، لیست صرافی های مجاز
ا کلیک بر روی لینک زیر لیست کامل صرافی های مجاز را دانلود نمایید اینجا را...

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...

تازه ترین پاسخها

سهیلی: فاتحه «گشت ارشاد» را خواندم تاریخ انتشار : سه شنبه ۹ خرداد ۱۳۹۱ ساعت ۱۸:۳۲ خبرگزاری سینمای ایران نوشت: سعید سهیلی درباره سرنوشت فیلم «گشت ارشاد» گفت: «با اتفاقی که برای «گشت ارشاد» در اکر
ممنون رفیق منم خیلی مشتاقم تا این مستندو راجع به این مثلث مرموز بدونم
dada man in filmo didam mage mishe amin hayaye o golzar filmi bazi konan ke bad bashe? ama behtare download nakoni ba 1000 t mitooni cd bekhari
http://www.tala.ir/main.php http://www.talanews.com/fa/%D9%82%D9%8A%D9%85%D8%AA-%D8%A2%D9%86%D9%84%D8%A7%D9%8A%D9%86-%D8%A7%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%B2-%D8%B7%D9%84%D8%A7%D8%8C-%D8%B3%DA%A9%D9%87-%D9%8
صرافی های معتبری در ایران نداریم. چطور میشه مشخص کرد؟