جشـن سـپید

بریتانیا امسال در سردترین زمستان ۳۱سال اخیر به پیشواز جشن میلاد مسیح می‌رود. اما برف سنگین کم‌سابقه و سرمای سوزناک هم مانع از رونق کریسمس نشد.

خیابان‌های مرکز لندن چون سال‌های گذشته در این روزها شلوغ‌تر از همیشه بود و شهر برای تجلیل از مهم‌ترین جشن کشور آذین‌بندی و آراسته شده‌است. فروشگاه‌های بزرگ زنجیره‌ای این بار هم تخیل و سلیقه به خرج داده‌اند تا تزیینات متفاوت و مختلف را به نمایش بگذارند. نماهایی از لندن در جشن میلاد امسال را می‌توانید در نمایش تصویری نخست این صفحه ببینید که فرانک کیاسرایی تهیه کرده‌است.

اما فارسی‌زبانان مقیم لندن در این روزهای جشن و شادی و مرخصی چه کار می‌کنند و کجا می‌روند و آیا جایی می‌روند؟ رویا یعقوبیان در گزارش دوم این صفحه جویای پاسخ به این پرسش‌ها شده‌است.

و اما هيجان و تکاپوی جشن را می‌شود این روزها در دیگر شهرهای بزرگ اروپا هم دید که گویی در نمایش تنوع آرایش‌ها و برنامه‌های ویژۀ کریسمس با هم به رقابت پرداخته‌اند. یکی از شگرف‌ترین آنها یک نمایشگاه نیمه‌علمی تجربی است که این روزها در شهر برلین آلمان برپاست. محل برگزاری آن  Hamburger Bahnhof ایستگاه سابق راه آهن است که اکنون به موزۀ هنرهای معاصر تبدیل شده.

 

در مزارع موقت سالن موزه که با راهروی از وسط بریده شده، دوازده رأس گوزن شمالی، شبانه‌روز (تا روز ششم فوریه ۲۰۱۱) می‌چرند. بنا به افسانه‌های مربوط به کریسمس، پاپا نوئل سوار بر سورتمه‌ای که گوزن‌های شمالی آن را می‌کشند، سال نو را به ارمغان می‌آورد.

اما گوزن‌های این نمایشگاه در عین این که اسباب سرگرمی بازدیدکننده‌ها هستند، مورد یک آزمایش شبه‌علمی هم قرار می‌گیرند. خوراک عمدۀ آنها قارچ روان‌گردان به‌خصوصی است که در زبان علمی آن را با نام "آمانیتا" می‌شناسند.

سال ۱۹۶۷ رابرت گاردن واسن، پژوهشگر آمریکایی، پس از تحقیق این نوع قارچ در سیبری روسیه در کتابش "سومه: قارچ یزدانی جاودانگی" این فرضیه را مطرح کرد که به احتمال زیاد، "آمانیتا" همان گیاه باستانی "سومه" یا "هوم" است. "سومه" soma (در زبان سانسکریت) و "هوم" یا "هئومه" haoma (در زبان اوستایی) نام نوشابه‌ای مقدس و مسکر است که هندوان و زرتشتیان باستان از گیاهی با همین نام تهیه می‌کردند و می‌نوشیدند. بنا به روایاتی، پس از نوشیدن همین نوشابه بوده‌ که راز آفرینش به اشو زرتشت وحی شده‌است.

کارشتن هولر (Carsten Höller)، سازمان‌دهندۀ نمایشگاه در عین معاینۀ گوزن‌ها و ۲۴ قناری و هشت موش و دو مگس آزمایشی که "آمانیتا" می‌خورند، پیشاب گوزن‌ها را هم در یخچال نگهداری می‌کند. بازدیدکنندگان نمایشگاه می‌توانند در صورت تمایل آن "هوم" فرضی را بچشند. خود آقای هولر می‌گوید که هنوز جرأت نوشیدن پیشاب گوزن‌ها را نداشته‌است، اما هر بار که قارچ "آمانیتا" را خورده، اتفاقات شگفت‌انگیزی با او افتاده و حتا یک بار پس از بی‌هوشی ممتد، به زمزمه کردن چیزهایی به سبک راهبان تبتی پرداخته‌است.

اگر شما مقیم برلین هستید و اگر گذارتان به این نمایشگاه خارق‌العاده افتاد، بد نیست مشاهدات‌تان را با تعدادی عکس برایمان بفرستید. این را هم بگوییم که قیمت یک روز اقامت در هتل قارچ‌گونۀ این نمایشگاه، بر فراز "مزرعۀ هوم" یک‌هزار یورو است.

در فرنگستان جشن کریسمس بدون کاج آراسته قابل تصور نیست. کاجی که از زیر خاکستر تاریخ باستان سر بلند کرد و مزین و آراسته در کانون یک جشن مسیحی قرار گرفت. پیشینۀ این آیین چندان تیره و تار نیست و مربوط به تاریخ معاصر است، اما ریشه‌های آن به ژرفای تاریخ باستان می‌رسد. و نه در اروپا که اکنون پرچم‌دار این آیین به شمار می‌آید، بلکه در خاور میانه، که اکنون سنت درخت‌آرایی برایش غریب است

موسم کریسمس و سال نو مسیحی که برای خیلی‌ها در کشورهای غربی از آرام ترین دوره‌های سال محسوب می‌شود، برای فروشگاه‌ها از شلوغ‌ترین دوره‌هاست. یکایک فروشگاه‌ها تلاش می‌کنند با تبلیغات و آگهی‌های رنگین، تخفیف قیمت‌ها و آرایش پر زرق و برق ساختمان‌هایشان تعداد هر چه بیشتر مشتری را جلب کنند. مشتری‌ها هم در دورۀ کریسمس بیشتر از هر دورۀ دیگری به خرج مبالغ هنگفت برای هدایا آماده هستند. یعنی کریسمس در کنار شور و شادی و فضای جشنی که ایجاد می‌کند، دارای جنبۀ تجاری هم هست که سال به سال در حال پررنگ‌تر شدن است. 

کریسمس از مناسب‌ترین ایام براى خریدارى کتاب در لندن است. براى نمونه، همۀ هفت جلد رشته‌داستان‌هاى هرى پاتر را که در روزهاى معمولى به قیمت ١٨٥ پوند مى‌خریدید، در روزهای کریسمس ۲۰۰۷ مى‌توانستید در واتراستونز با سى و هفت پوند تخفیف بخرید.

برخى از کتاب‌ها به مثل "اروپاى نوین" مایکل پیلین، در ایام کریسمس درست پنجاه درصد تخفیف خوردند و به احتمال زیاد تا پایان دورۀ حراجى حتا یک نسخه از این کتاب‌ها روى قفسه‌هاى کتاب‌فروشى باقى نمی‌ماند.

مراسم گذار از پاییز به زمستان تا به امروز در ایران و برخی کشورهای مجاور به نام شب یلدا برگزار می‌شود. برگزاری این مراسم در کشورهای دیگر چون روسیۀ جنوبی و چین نیز در کانون خانواده گزارش شده‌است.

از هزاران سال پیش تغییر فصول سال مورد توجه انسان بوده و در مقاطع زمانی مربوط به آن آیین‌هایی برگزار می‌شده‌است. سپری شدن پاییز و آغاز زمستان، زمانی  که به‌تدریج از طول شب کاسته و به طول روز افزوده می‌شده، موجب شادی انسان‌ها بوده‌است. مردم  آن روزگار به‌خاطر این تغییر هستی‌بخش به نیایش خدایان می‌پرداخته‌اند.

 

 

جدیدآنلاین


آدرس ایمیل خود را وارد کنید

 

مطالب مرتبط

Place Ad Code Here آدرس ایمیل جهت جلوگیری از رباتهای هرزنامه محافظت شده اند، جهت مشاهده آنها شما نیاز به فعال ساختن جاوا اسكریپت دارید

فرم ثبت نظر

ثیت نظر شما

0
  • No comments found
محاسبه BMI
محاسبه WHR
محاسبه وزن مناسب
آزمون ارزیابی اعتماد بنفس
آزمون رست Rast برای ارزیابی توانی بی هوازی
جدول میزان ویتامین های موجود در مواد غذایی مختلف
پرسشنامه و آزمون آنلاین تعیین سطح اضطراب
تست آنلاین اعتیاد به مواد غذایی در 60 ثانیه
تست آنلاین ارزیابی سطح افسردگی بک
سن بیولوژیکی خود را محاسبه نمائید
خودتان را تست کنید:تست عضلات شکم-حرکت در یک دقیقه
نرم افزار آنلاین محاسبات سلامتی و تیپ بدنی
محاسبه یک تکرار بیشینه 1rm
محاسبه گر شدت تمرین برای کاهش وزن
محاسبه آنلاین انرژی موجود در مواد غذایی
محاسبه انرژی میوه ها و سبزیجات
تعیین ضربان قلب بیشینه
تعیین حداکثر اکسیژن مصرفی - VO2max
تعیین ضربان قلب بیشینه
سن بدن یا سن فیستنس شما چند است
نرم افزار سلامت
 چند سانت دور کمر خود را کم کنیم؟
برنامه بدنسازی ویژه - حجم و قدرت
جدول چینی تعیین جنسیت نوزاد (محاسبه گر)
آیا شما میتوانید یک برنامه تمرینی را آغاز نمائید؟
محاسبه میزان چربی سوزانده شده در تمرین
آزمایشگاه آنلاین فیزیولوژی ورزشی
محاسبه گر وزن نرمال دوران بارداری
محاسبه گر بدنسازی
خودتان را تست کنید:شما جغد هستید یا گنجشک؟
محاسبه گر آنلاین درصد چربی
محاسبه وزن مناسب برای مردان وزنان

 ISSN: ‪2322-5335

نظرات ارسالی

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
با سلام.به مدیریت محترم سایت .منم مث محبوب جون متشکرم از...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
عسل جونم سلام. عزیزم شما الان 23 ساله ای.اما گفتی میخوام 9...

پخش زنده بمباران سطح ماه توسط ناس...
عالییییییییییییییییییییییییییییییییییییی هستی andممن...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام به خانمی جونم عزیزم من ۱ ماه پیش رفتم دکتر بهش گفتم...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام روناک جونم مرسی عزیزم لطف کردی.من که رفتم تو سایتش ...

چگونه در تعيين جنسيت جنين دلخواه...
سلام سلام به شما عزیزان محبوب جونم رزا جون و خانمی خیلی ...